Kurumsallaşma Yolunda İlk Adım

10 / 26 / 20

Şirketiniz ne için var? Sadece kâr etmek için mi? Kâr etmek adına her şeyi yapar mısınız, yoksa daha üstün tuttuğunuz bir şeyler var mıdır? Sahip olduğunuz, inandığınız veya inandığınızı söylediğiniz değil, gerçekten inandığınız değerler nelerdir? Bunlar işinize, müşterilerinize, çalışanlarınıza bakış açınızı ve iş yapış prensiplerinizi de belirleyecek çerçeve değerler olacaktır.

Şirketinizin değerleri

Değerler her şeyin başlayıp, her şeyin bittiği yerdir. O yüzden şirketinizin değerlerini belirlemeli, yazıya döküp ilan etmelisiniz. Bu yapılacak en önemli ilk şeydir. Şirketinizin değerlerini belirlerken de çalışanlarınızın katılımda bulunmalarını isteyin. Çünkü firma değerlerini sadece siz değil tüm firma çalışanlarının benimsemesi gerekir. Değerler her topluluğu olduğu gibi bir firma çalışanlarını da birlikte tutan, onları motive eden ve güçlü kılan şeylerdir. Çalışanlar inandıkları değerlere sahip bir firmada çalışmaktan dolayı daha mutlu olurlar. Müşteriler ise değerleri olan ve bu değerlerle uyumlu hareket eden firmalara karşı güven geliştirirler.

Değerler neyi öncelikli tuttuğunuzu gösterir. İnsana saygı bir değerdir mesela. Eğer böyle temel bir değeriniz varsa, örneğin, insan sağlığına zararlı olduğunu bildiğiniz bir ürünü piyasaya sürmezsiniz veya çalışanlarınızın sağlığına zarar verecek etkilerden korumak için üretim yerinizde her türlü önlemi, maddi olarak firmanıza yük getirecek bile olsa, alırsınız.

Değerleriniz tüm iş yapış prensiplerinizi, müşteri ve çalışanlarınıza karşı sorumluluklarınızı belirler. Bu da değerlerinizle uyumlu hareket ettiğiniz sürece yolunuzu kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir.

Kalıcı firmalar güçlü ve paylaşılmış değerleri olan ve bu değerlerle uyumlu eylemlerde bulunan firmalardır.

Sitemizde ve uygulamamızda çerezler kullanılmaktadır. Buradan İnceleye Bilirsiniz..